Amikor minősített bioterméket fogyasztunk jó tisztában lenni azzal, hogy a hivatalos minősítésen túl milyen ökológia elvek alapján termeli meg a gazda a zöldségeket. Az alapvető és a minősítő szervezet által számonkért szabályokon túl, sok szempont alapján lehet még tovább bontani az ökológiai gazdálkodást.
Mi Zsámbokon például nagyon szigorúan vesszük az alacsony input és output elveit. Ebben a posztban ezzel kapcsolatban a műanyagokra szeretnék kitérni és röviden leírom a mi elveinket felhasználásukkal kapcsolatban.
A műanyagok több szempontból problémás input és output anyagok:
Probléma:
Előállításuk kőolaj alapú, nem fenntartható forrás.
A kertészeti felhasználásban keletkező hulladékoknak az újrafeldolgozása a földes szennyeződés miatt problémás.
A gazdaság anyagáramlásában folyamatos energia ki és beáramlást jelent, ami az önfenntartás elveit sérti.
A nem lélegző műanyagok talajtakarásra történő alkalmazása nincs jó hatással a talajra.
Ha a vizuális hatását is nézzük egy farmnak és a szem elég fontos érzékszervünk, akkor elég csúnya tud lenni egy gazdaság, aminek talaját a gyomoktól való félelmében a gazda teljesen leburkolta
Műanyaghasználat alapelvei Zsámbokon:
Csomagolásainknál komposztálható zacskókat és üveget használunk.
Gyomszabályozásnál inkább több figyelmet fordítunk az előkészítésre, megelőzésre, hogy minél kevesebb helyen kelljen talajtakarást használnunk. A kézi kapálás és gyomlálás magasabb költségeivel tervezzük a szezont.
Talajtakarásra 5-7 éves lélegző agrotextilt és kartonpapírt használunk ott, ahol a termény gazdaságos termesztése ezt szükségessé teszi.
Csepegtető öntözést csak ott használunk, ahol a növényvédelmi problémák ezt szükségessé teszik (pl.: paradicsom, burgonya). Ez esetben nem egyéves csepegtető szalagokat, hanem 5 éves csepegtető csöveket használunk.
A kert legnagyobb részében szórófejekkel öntözünk, így jobban nőnek a gyomok, de erősebb a talajélet az egyenletes nedvesség és a gyakori lazító lengőkapálás miatt. Az öntözőrendszer így sokkal kevesebb műanyag felhasználásával hozható létre és tartható fent.
A komposzthalmok takarására szalmát használunk.
A nagy mennyiségű műanyag használatát javarészt jövedelmezőségi indokok igazolják a biogazdálkodásban. A mi módszereinkkel keressük az egyensúlyt a jövedelmezőség és környezetvédelem között.
Azért osztottuk meg veletek ezeket a gondolatokat, hogy amikor dobozt rendeltek tőlünk, akkor tisztában legyetek vele, hogy vásárlásotokkal milyen gazdálkodási módszert támogattok.
Boldog Új Évet Kíván
A Zsámboki Biokert Csapata